Anıl Katkat

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun!

23.04.2020
204
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun!

Her yıl cadde ve sokaklarda, parklarda ve okullarda büyük bir coşku ve heyecanla kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın bu yıl Dünya’nın içinde bulunduğu salgın psikolojisinin gölgesinde kalacağı düşünüldüyse de, hayalleriyle ve yaratıcılıklarıyla Dünya’nın geleceğine yön veren çocuklarımızın tutkuları daha 2-3 gün öncesinden bu bayramın farklı geçeceğini gösterdi. Özellikle uzaktan eğitim sürecine evlerinden çok farklı bir boyut kazandıran öğrencilerimiz başta olmak üzere, öğretmenlerimiz ve kıymetli velilerimiz bu bayramın da büyük bir coşkuyla kutlanmasına ön ayak oluyorlar. Evler bayram yeri gibi süslenmiş, çocuklarımız müsamereye çıkacakmışçasına hazırlanmış, anne ve babalarımız da sanki onları ayakta alkışlayacakmışçasına heyecan ve gurur içerisinde…

İşte bugün çocuklarımızın gözlerinde gördüğümüz heyecan, coşku ve gurur; Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara neden bir bayram armağan ettiğini, onları neden “bugünün küçükleri, yarının büyükleri” olarak gördüğünü ve ifade ettiğini bizlere çok açık bir şekilde anlatıyor. Mustafa Kemal Paşa’nın yüreğinde beslediği çocuk sevgisinin binlerce örneği bizlere çocuklarımıza nasıl davranmamız ve onları nasıl yetiştirmemiz gerektiği ile ilgili rehber oluyor. Bu örneklerden biri de kuşkusuz Atamızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nın kurulduğu gün olan 23 Nisan gününü çocuklara armağan etmesidir. Öyle ki büyük yaralar almış, çok büyük kayıplar vererek Ulusal Kurtuluş Mücadelesi ortaya koymuş, yeni modern bir cumhuriyet inşaa etmiş kadroların Cumhuriyet henüz 1 yaşında iken bu önemli günü çocuklara armağan etmesi, onlara adaması; çocuklara ne denli ciddi ve ehemmiyetli yaklaşıldığını adeta zihinlerimize resmediyor. Ulu Önderin “Türk Milleti’nin geleceği bugünkü çocuklarının doğru görüşü ve yorulmak bilmeyen çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır.” sözü de çocukları Cumhuriyetin ve ülkenin geleceğine dair umutlarının tam olarak neresinde gördüğünü bizlere çok net bir şekilde anlatıyor.

Bizler 100 yıl sonra bugün, hala aynı inanç ve kararlılıkla Atamızın izinden gidiyoruz. Aynı heyecanı yüreklerimizde hissediyor ve aynı ülküyü güdüyoruz. Bugün Türk Milleti’nin makus talihini yendiği, esareti, felaketi ve işgali kesin olarak reddettiği Kurtuluş Savaşı’nın en önemli bileşenlerinden biri olan Gazi Meclisi’mizin 100. yılını bu düşüncelerle kutluyoruz. Modern Demokratik ve Laik Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere armağan eden kurucu Meclisimizi, bu uğurda can veren aziz şehitlerimizi, düşman Ankara’ya dayandığında Kayseri’ye kaçma fikrini şiddetle reddederek Meclis’te canını ortaya koyan atalarımızı minnetle, rahmetle, şükranla anıyoruz. 100 yıllar boyunca ulusal egemenliğinizin tecelligahı olacağına inandığımız TBMM’nin 100. yaşı ile bütün bir ulus olarak gurur duyuyoruz.

Bu düşüncelerle, çocuklarımız başta olmak üzere tüm Milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor ve aydınlık geleceğimiz çocuklarımıza iyi bir “yarın” bırakabilme umudu ve azmiyle yaşamayı tüm Milletimiz adına diliyorum.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2015'den beri...